Aktywność w czasie ciąży.
AKTYWNOŚĆ W CIĄŻY
Wiele kobiet, zachodząc w ciążę, obawia się, że będzie musiało zaniechać wszelkiej aktywności fizycznej, co wiąże się jednocześnie z gwałtownym przybraniem na wadze. Fitness, bieganie, pływanie muszą „pójść w odstawkę” na blisko 9mcy – myślą. Co więcej, na forach dyskusyjnych możemy przeczytać, że niektóre panie odkładają w czasie decyzję o zajściu w ciąże właśnie z tego powodu. Nic bardziej mylnego.
Analizując przemiany, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety, można stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań fizjologicznych do stosowania ruchu w okresie ciąży. W tym czasie dochodzi do zwiększenia objętości krwi, zwiększenia objętości wyrzutowej serca w trymestrze pierwszym i drugim, wzrostu pojemności oddechowej płuc oraz spadku ciśnienia krwi. Niemal identyczne zmiany wprowadza regularne, rekreacyjne uprawianie sportu. W ten sposób organizm przygotowuje się do zwiększonego wysiłku, jaki niosą ciąża i poród. Zatem kobiety, które utrzymywały aktywność fizyczną przed, prawdopodobnie będą lepiej tolerowały przystosowanie organizmu do ciąży, natomiast jej kontynuacja w trakcie zapewnia mniejszy przyrost masy ciała i mniejsze odkładanie się tłuszczu, krótszy poród, rzadsze powikłania i szybszy powrót do formy po porodzie.
Wszelkie ćwiczenia dają ogromne korzyści zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Jak mówią badania, dzieci, których mamy ćwiczyły w czasie ciąży są lepiej dotlenione zaraz po porodzie, mają niższy poziom tkanki tłuszczowej w 5 roku życia i następuje u nich szybszy rozwój psychomotoryczny .
Istnieje oczywiście kilka ważnych zakazów dotyczących ćwiczeń podczas ciąży. Przede wszystkim nie wolno wzmacniać oraz rozciągać mięśni brzucha. Należy także unikać długotrwałej pozycji leżenia na plecach, ponieważ następuje wtedy ucisk na narządy wewnętrzne, a często jest to także niewygodna i obciążająca dla kręgosłupa pozycja.
Pracując, na co dzień z aktywnymi kobietami, mamami kilkuletnich dzieci, czy to uprawiających fitness czy biegających, często pytam jak to było w czasie ciąży. Wiele z nich ćwiczyło przez cały czas, jedynie, ograniczyło poziom intensywności treningów. Kasia, uczęszczała na WSZYSTKIE zajęcia fitness do samego porodu. Unikała oczywiście pewnych ćwiczeń (np. wzmacniania i rozciągania mięśnia prostego brzucha, ćwiczeń w pozycji leżenia na brzuchu oraz długotrwałych pozycji leżenia na plecach). „Dlaczego mam nie ćwiczyć skoro czuję się dobrze” mówiła Kasia. W 6tym miesiącu kupiła sobie specjalny pas podtrzymujący brzuch, bo na zajęciach ze stepu „nie nadążała za podskakującym brzuchem”. Przez całą ciążę wyglądała pięknie a systematyczne badania USG i inne wykazywały bardzo dobry stan zarówno mamy jak i dziecka.
W grafikach klubów fitness, od niedawna pojawiają się zajęcia dla pań w ciąży. Istnieje wiele programów ćwiczeń. Ja, prowadzę zajęcia w oparciu o program Mama Plus autorstwa szkoły Open Mind Health & Fitness Idea oraz moją wiedzę zdobytą na studiach na wydziale Rehabilitacji Ruchowej. Zajęcia są opracowane zgodnie z zaleceniami ACOG – American Collage of Obstetricians and Gynecologists oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologiczno- Położniczego. Jest to forma rekreacji o niskiej intensywności, które obejmują: ćwiczenia oddechowe (różne sposoby oddychania, oddychanie dla mamy i dziecka), ćwiczenia mające na celu korygowanie sylwetki, która dość mocno zmienia się w czasie ciąży, ćwiczenia relaksacyjne i odprężające, które pomagają likwidować bóle kręgosłupa zwłaszcza odcinka lędźwiowego, ćwiczenia wzmacniające mięśnie górnej oraz dolnej części ciała (uda, pośladki).Na zajęciach wykorzystujemy różnego rodzaju sprzęt. Zawsze towarzyszą nam duże piłki Body Ball, małe piłki rehabilitacyjne, hantelki, gumy i inne.
Warunkiem niezbędnym do uczestniczenia w tych zajęciach , jest co najmniej 12 tydzień ciąży i kolejno dostarczenie do klubu fitness, podpisanego przez lekarza zaświadczenia o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach „szkoły rodzenia i Mama plus”.
Zajęcia dla pań w ciąży oprócz tego, że pomagają utrzymać sprawność do ostatnich dni ciąży, pomagają uniknąć obrzęków łydek i stóp, to również ,co bardzo ważne, poprawiają psychiczne samopoczucie oraz umożliwiają kontakt z innymi ciężarnymi – wymiana doświadczeń i przeżyć, w efekcie mniejszy lęk o siebie, dziecko i strach przed porodem.
Na koniec często powtarzające się pytanie, do jakiego momentu ciąży można korzystać z zajęć i utrzymywać aktywność fizyczną. Wszystkie dostępne materiały, mówią o umiarkowanych ćwiczeniach fizycznych aż do porodu. Jedynym zastrzeżeniem może tu być zagrożenie wcześniejszym porodem lub innym zagrażającym ciążę stanem. Prawdą jest, że w trzecim trymestrze podejmowanie ćwiczeń może powodować pewien dyskomfort natomiast z doświadczenia mogę powiedzieć, że wiele znanych mi kobiet uczestniczyło w zajęciach aż do kilku dni przed porodem.
Wielu lekarzy przeraża określenie „fitness dla kobiet w ciąży” Wynika to przede wszystkim z ich małej wiedzy na ten temat. Aktualnie fitness bardzo się rozwija, przybiera profil przede wszystkim pro zdrowotny i bardzo różni się od „aerobiku” do którego byliśmy przyzwyczajeni jeszcze wiele lat temu.
Ciąża to dla kobiety wspaniały czas, więc jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, a ciąża przebiega prawidłowo, zachęcam do podejmowania aktywności fizycznej tak długo jak tylko pozwala Wam na to samopoczucie.